Održana svečana sjednica Hrvatskoga mariološkoga insitutita

Hrvatski mariološki institut Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održao je svoju godišnju svečanu sjednicu u utorak 24. siječnja u Međubiskupijskome sjemeništu na Šalati, na kojoj se okupilo tridesetak njegovih članova. Sjednici je predsjedao predstojnik Instituta prof. dr. sc. Ivan Karlić, koji je najprije izrazio dobrodošlicu novim članovima Hrvatskoga mariološkoga instituta. Potom se osvrnuo na bogat rad Instituta u protekloj 2016. godini te posebno na održani 24. međunarodni mariološko-marijanski kongres u Fatimi, na kojem je sudjelovalo 12 članova Instituta.

Na sjednici se između ostaloga razgovaralo o organizaciji i temi sljedećega nacionalnoga mariološko-marijanskoga kongresa koji će se održati 2018. godine u Travniku. Izneseno je i stanje priprema za objavljivanje pet zbornika radova s održanih znanstvenih skupova u Rimu, Sinju, Ilači, Sisku i Fatimi. Dogovoreno je obilježavanje dana Hrvatskoga mariološkoga instituta koje će se upriličiti u petak, 24. ožujka na Katoličkom bogoslovnom fakultetu. Osim toga, sudionici su pozvani na sudjelovanje na međunarodnom simpoziju „Vojska Bezgrešne i masonerija“, koji će se održati 24. rujna u Zagrebu na Svetom Duhu, a kojemu je HMI jedan od suorganizatora. Dr. Hrvojka Mihanović-Salopek predstavila je svoj dugogodišnji rad u izradi dokumentarnih filmova o marijanskoj baštini u Hrvatskoj, a dr. Manda Svirac je pozvala na sudjelovanje s marijanskim temama na Radio Mariji. Pri kraju sjednice objavljena je vijest da je Vijeće Papinske međunarodne marijanske akademije (PAMI), na svojoj sjednici održanoj 16. listopada 2016. u Rimu imenovalo predstojnika Ivana Karlića i tajnicu Valeriju Kovač dopisnim članovima PAMI-ja. Prema aktualnom stanju HMI sada ima 13 članova u PAMI-ju: Petar Lubina (redovni član), Vitomir Belaj, Marijan Biškup, Bonaventura Duda, Hrvatin Gabrijel Jurišić, Ivan Karlić, Vlado Košić, Valerija Kovač, Ljudevit Maračić, Hrvojka Mihanović-Salopek, Marija Mirković (dopisni članovi) te Lovro Cindori i Edo Peričić (počasni članovi).

S. Valerija Kovač