Znanstveni skup „Vera imago G.V. Mariae Tarsactensis 1367.-2017.“

Trsat-Majka-Milosti-naslovna„Vera imago G.V. Mariae Tarsactensis 1367.-2017.“ tema je znanstvenoga skupa, koji povodom obilježavanja 650. obljetnice dolaska slike Majke Božje na Trsat, organiziraju Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci, Studij teologije u Rijeci Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu i Franjevački samostan u Rijeci – Svetište Majke Božje Trsatske. Znanstveni skup održat će se u petak 17. studenoga s početkom u 10 sati u Franjevačkom samostanu na Trsatu.

Organizatorice skupa su članice HMI-a prof. dr. sc. Marina Vicelja-Matijašić i izv. prof. dr. sc. s. Nela Veronika Gašpar. Na skupu će svojim izlaganjima sudjelovati nekoliko članova HMI-a: s. Valerija Kovač („Marija u otajstvu utjelovljenja“), Daniel Patafta („Blažena Djevica Marija u franjevačkoj teologiji i duhovnosti“), s. Silvana Fužinato („Evanđelist Luka – Marijin 'slikar'“), s. Nela Gašpar („Krunjenje slike Gospe Trsatske i molitva krunice“) i Marina Vicelja Matijašić („Galaktotrophousa / Maria lactans – razvoj ikonografske teme“).
Članovi Počasnog organizacijskog odbora, među ostalima, su prof. dr. sc. Mario Cifrak, dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu i prof. dr. sc. Ivan Karlić, predstojnik Hrvatskog mariološkog instituta KBF-a u Zagrebu.

s. Valerija Kovač