Katalog i izložba o hrvatskom marijanskom pjesništvu

2017-katalog-prva-stranica-page-001Katalog i izložba Blažena Djevica Marija u hrvatskom pjesništvu: Kaligrafski ispis odabranih stihova ostvarena je 2017. godine u suradnji Hrvatskog mariološkog instituta s profesorom emeritusom Williamom Wolkowskim sa Sveučilišta u Sorbonni, Francuska. Profesor Wolklowski je kaligrafijom ispisao stihove hrvatskih pjesnika kroz nekoliko stoljeća koje je odabrala dr. sc. Manda Svirac. Odabrani su stihovi iznimno blago hrvatske književnosti i kulturne baštine nadahnuto štovanjem Marije u Hrvatskoj. Svakom stihu pridružen je lik Marije iz različitih svetišta diljem Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine u koje se po tradiciji hodočasti i iskazuje štovanje Mariji i Bogu.

Cilj projekta je jedinstveno spajanje kaligrafije i semiotike prema originalnoj zamisli profesora Wolkowskog, a ovim projektom se želi dodatno potaknuti vjernike u Hrvatskoj i svijetu na promišljanje vlastite duhovnosti i kulture. Katalog je uredila dr. sc. Mirela Hrovatin, a tiskan je u suizdanju Hrvatskoga mariološkoga instituta KBF-a i Kršćanske sadašnjosti uz financijsku potporu zaklade „Vigilare“ u rujnu 2017. godine.

Mirela Hrovatin

KATALOG