Knjižnica
Knjižnica Katoličkoga bogoslovnog fakulteta
Povijest i fond knjižnice
Svoje korijene knjižnica Katoličkoga bogoslovnog fakulteta vuče od vremena isusovačkog “Kolegija”. No, nažalost, ne i kontinuitet fonda. Razna povijesna događanja s Fakultetom utjecala su na Knjižnicu tako da ona svoj stvarni kontinuitet u dijelu fonda može prepoznavati tek od 1784., od odvajanja Bogoslovnog fakulteta iz “Kraljevske akademije znanosti” i preseljenja u bogoslovno sjemenište, kad mu je diobom pripao dio “Akademijina” knjižnog fonda. Ukinućem biskupijskih sjemeništa, po caru Josipu II, 1787. studenti i fond Knjižnice preseljeni su u Požun i Peštu. Nakon ponovne obnove sjemeništa, biskup Vrhovec vraća dio fonda Knjižnice, čak i otkupom, te on tada ulazi u sastav Metropolitanske knjižnice. Tako potpuni kontinuitet Knjižnica održava tek od 1874. kada Bogoslovni fakultet, i dalje kao podstanar u sjemenišnim prostorima, započinje s radom u okviru novoosnovanoga Zagrebačkog sveučilišta.
Knjižnica je u svom rastu bila neprestano ometana povijesnim nepogodama. Značajnije se obogatila tek kada joj je nakon 1964. pripojena nekadašnja knjižnica udruženja “Hrvatske bogoslovske akademije”. Pošto je 1970-ih dobila adekvatnije spremišne prostore i čitaonicu (na Kaptolu 29), od 1982. započela je suvremeni razvoj. No, tek je povratkom Katoličkoga bogoslovnog fakulteta 1992. u Zagrebačko sveučilište, Knjižnica dobila bolje materijalne uvjete i stručne kadrove.
Fond Knjižnice KBF-a procjenjuje se na preko 120 000 svezaka od toga su u otvorenom pristupu dostupna 5 923 naslova, a 56 490 naslova dostupno je preko online kataloga. Knjižnica broji oko 1500 naslova periodike, od kojih je oko 200 tekućih časopisa. Pretplatom su obuhvaćena 82 međunarodna znanstvena časopisa na njemačkom, francuskom, talijanskom i engleskom jeziku. Razmjenom za časopise Bogoslovska smotra i Croatica christiana periodica u knjižnicu pristiže oko 105 domaćih i međunarodnih znanstvenih časopisa. Domaćom pretplatom obuhvaćeno je 15 naslova periodike. Svake godine knjižnični fond poraste za oko 1000 knjiga, veći dio nabavlja se kupnjom, dok manji dio darom dobročinitelja. Knjižnični fond obogaćen je legatima, odnosno ostavštinama, među kojima se posebno ističu ostavštine: biskupa Đure Kokše, prof. dr. Marijana Valkovića, prof. dr. Adalberta Rebića, prof. dr. Henricha Badure.
Od vrijednih enciklopedijskih i teoloških nizova u fondu Knjižnice mogu se pronaći: Corpus christianorum, Quaestiones disputatae, Stuttgarter Bibelstudien, Migne – Patrologia latina et graeca, Acta Sanctorum, Dictionaire de spiritualite, Enciclopedia del diritto, Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft i još mnogi drugi.
Od 1999. do 2010. godine za obradu knjižničnog fonda koristila se programska podrška WinISIS-a, a od 2011. godine programska podrška Zaki.
Uz bibliografske zapise, izrađujemo normativu autora i predmetnih oznaka, koja sadrži oko 23 000 normiranih teoloških i srodnih pojmova, koji su neizmjeran doprinos katalogu i uvelike olakšavaju njegovo pretraživanje.
Knjižnica KBF-a se u lipnju 2005. preselila u preuređene prostore u sklopu Međubiskupijskog sjemeništa na Šalati. Iako joj nedostaje osoblja za intenzivniju obradu starijeg fonda i za rad s korisnicima, ipak uspješno opslužuje oko 1000 studenata KBF-a i njegovih Instituta, studente s drugih fakulteta, mnoge profesore te kulturne i javne djelatnike.
Pravila posudbe
Knjižnica KBF-a je prvenstveno namijenjena studentima i profesorima Fakulteta i Instituta.
Knjige se posuđuju studenticama i studentima koji su upisani u tekuću akademsku godinu.
Kako bi mogli upisati novu akademsku godinu, studenti moraju vratiti sve posuđene knjige! Diplomanti i studenti koji se ispisuju s Fakulteta neće moći podići svoje dokumente prije nego što vrate posuđene knjige! Zato, budite odgovorni i kolegijalni!
Knjižnična građa se posuđuje najduže na 20 dana (ovisno o raspoloživosti građe), uz mogućnost jednog produženja.
Korisnik može posuditi najviše 3 naslova ukupno.
Apsolventima i studentima poslijediplomskog studija moguće je posuditi 5 naslova ukupno, od kojih su najviše dvije obvezna ispitna literatura (udžbenici) na rok od 30 dana, uz mogućnost jednog produženja.
Korisnici se obvezuju očuvati građu u dobrom stanju.
Narudžba građe elektronskom poštom mora biti obavljena do 16 sati, a korisnik će na isti način biti obaviješten o dostupnosti građe najkasnije do 19 sati. Naručene knjige moraju se obvezno podići sljedeći dan, u protivnom se poništava rezervacija. (Detaljnije upute pogledajte u rubrici “Narudžbe”!)
Nakon isteka roka posudbe, ako rok nije produžen, naplaćuje se zakasnina 0,13€ po danu i naslovu.
Vanjski korisnici:
U knjižnicu se mogu učlaniti i vanjski članovi (osobe koje nisu zaposlenici ili studenti Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu).
Godišnja članarina iznosi =7,00 €, a iznos je potrebno uplatiti na račun:
Sveučilište u Zagrebu
Katolički bogoslovni fakultet
Vlaška 38
HR-10000 Zagreb
IBAN: HR7323600001101358687
Svrha uplate: članarina za knjižnicu
Prilikom upisa potrebno je predočiti potvrdu uplate članarine.
Ako imate dodatnih pitanja vezanih za upis, slobodno nam se obratite na mail: biblio@kbf.unizg.hr
Narudžbe
• Za redovito upisane studente i druge korisnike, knjige se mogu naručiti svakim radnim danom (od 9 do 18.30 sati) izravno u Knjižnici
• Željenu građu možete potražiti na našem On-line katalogu
• Naručiti se može najviše 5 naslova a posuditi samo 3
• Narudžba građe elektronskom poštom mora biti obavljena do 16 sati, a korisnik će na isti način biti obaviješten o dostupnosti građe najkasnije do 19 sati
• Naručene knjige moraju se obvezno podići sljedeći dan, u protivnom se poništava rezervacija
Važno!
Osoblje
Vlatka Božičević, dipl. kateh. i dipl. bibl.
Voditeljica knjižnice
vlatka.bozicevic@kbf.unizg.hr
Dijana Schneller, knjižničar, oec.
Rad s korisnicima
dijana.schneller@kbf.unizg.hr
Doris Moslavac Jerbić, mag. theol. i mag. bibl.
Predmetna obrada
doris.moslavac.jerbic@kbf.unizg.hr
Barbara Marinović, univ. bacc. phil. et hist. i mag. bibl. et mag. museol.
Obrada časopisa
barbara.marinovic@kbf.unizg.hr
Knjižnica Katoličkoga bogoslovnog fakulteta
Voćarska 106
HR – 10 000 Zagreb
Tel: 01/46 09 928
Fax: 01/46 09 933
E-mail: biblio@kbf.unizg.hr
Knjižnica se nalazi u sklopu Međubiskupijskog sjemeništa na Šalati, sa ulazom u desnom krilu prije crkve.
Radno vrijeme Knjižnice:
Ponedjeljak – petak: od 8:00 do 19:00 sati