Hrvatski kvalifikacijski okvir instrument je uređenja sustava kvalifikacija u Republici Hrvatskoj koji osigurava jasnoću, pristupanje stjecanju, pouzdano stjecanje, prohodnost i kvalitetu kvalifikacija kao i povezivanje razina kvalifikacija u Republici Hrvatskoj s razinama kvalifikacija Europskoga kvalifikacijskog okvira (EKO) i Kvalifikacijskog okvira Europskoga prostora visokog obrazovanja (QF-EHEA) te, posredno, s razinama kvalifikacija kvalifikacijskih okvira u drugim zemljama. Osnovni su ciljevi HKO-a, između ostalog, osiguravanje uvjeta za kvalitetno obrazovanje i učenje u skladu s potrebama gospodarskog razvoja, socijalne uključivosti i ravnomjernog razvoja, jačanje konkurentske prednosti hrvatskog gospodarstva koja se temelji na ljudskim potencijalima, osiguravanje uvjeta za jednaku dostupnost obrazovanju tijekom cijelog života te jednostavnost prepoznavanja i priznavanja inozemnih kvalifikacija u Republici Hrvatskoj i hrvatskih kvalifikacija u inozemstvu.
Fakultetsko vijeće Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu je u svibnju 2023. godine donijelo odluku o pokretanju postupka izrade prijedloga standarda zanimanja vjeroučitelj/vjeroučiteljica (učitelj/učiteljica/nastavnik/nastavnica vjeronauka) i postupak izrade prijedloga standarda kvalifikacija magistar (master) teološko-religijskih znanosti; vjeronaučni/nastavnički modul (smjer). Na taj način Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao javna znanstveno-nastavna i umjetničko-nastavna ustanova za razine za koje osposobljava izražava spremnost da se uključi u cjelokupni proces izrade Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira, čiji je cilj uređivanje cjelokupnog sustava kvalifikacija na svim obrazovnim razinama u Republici Hrvatskoj kroz standarde kvalifikacija temeljene na ishodima učenja i usklađene s potrebama tržišta rada, pojedinca i društva u cjelini. Uključujući se u ovaj proces, želi se postići dogovor između svih relevantnih dionika na tržištu rada o minimalnom sadržaju zanimanja vjeroučitelj/vjeroučiteljica (učitelj/učiteljica/nastavnik/nastavnica vjeronauka) te o znanjima i vještinama (kompetencijama) koje su potrebne za obavljanje navedene djelatnosti.
Nakon uspješno provedenoga postupka izrade Standarda zanimanja ‘Vjeroučitelj/vjeroučiteljica (učitelj/učiteljica/nastavnik/nastavnica vjeronauka)’, a kojem postupku je prethodio niz radnih aktivnosti tijekom akademske godine 2023./2024., Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu je dana 1. srpnja 2024. godine predao Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Zahtjev za upis standarda zanimanja ‘Vjeroučitelj/vjeroučiteljica (učitelj/učiteljica/nastavnik/nastavnica vjeronauka)’ u registar Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira (HKO).
Fakultet je od strane Uprave za tržište rada i zapošljavanje pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike dana 4. listopada 2024. godine zaprimio pozitivno mišljenje o ispunjavanju stručnih uvjeta za upis standarda zanimanja ‘Vjeroučitelj / vjeroučiteljica (učitelj / učiteljica / nastavnik / nastavnica vjeronauka)’ u Podregistar standarda zanimanja Registra HKO-a.
Sukladno pozitivnom mišljenju, istoimeno je Ministarstvo donijelo Odluku o upisu standarda zanimanja u Registar HKO-a, Podregistar standarda zanimanja.
Upisani Standard zanimanja dostupan je putem poveznice: https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/587.
Time je završen prvi dio postupka izrade standarda unutar HKO-a koji podrazumijeva i izradu standarda kvalifikacija magistar (master) teološko-religijskih znanosti; vjeronaučni/nastavnički modul (smjer) u predstojećemu razdoblju.