Znanstveno-istraživački instituti ustrojbene su jedinice Fakulteta koje pri jednoj katedri ili više njih organiziraju i vode izradu znanstvenih projekata, organiziraju znanstvene i stručne skupove te priređuju za objavljivanje znanstvene i stručne publikacije.
Hrvatski mariološki institut
Adresa: Vlaška 38, 10 001 Zagreb, p.p. 5
Predstojnik: Prof. dr. sc. Ivan Karlić
Zamjenik predstojnika: Mons. dr. sc. Vlado Košić
Tajnica: Izv. prof. dr. sc. Valerija Kovač
Stručni kolegij: Dr. sc. Ivan Karlić, mons. dr. sc. Vlado Košić, mons. Lovro Cindori, fra Petar Lubina, Tomislav Filić, dr. sc. Nela Gašpar, dr. sc. Katarina Koprek, dr. sc. Ivan Bodrožić, dr. sc. Marija Pehar, dr. sc. Valerija Kovač
Detaljnije informacije o radu Hrvatskoga mariološkog instituta možete vidjeti na mrežnom portalu: https://kbf.unizg.hr/hmi/.
Inicijativu teologâ sudionikâ Šestoga međunarodnoga mariološkoga kongresa (Zagreb, 1971.) o osnivanju Mariološkoga društva ili sličnoga tijela na hrvatskomu jezičnomu području Katolički bogoslovni fakultet prihvatio je iste godine te ju ostvario osnivanjem Hrvatskoga mariološkoga instituta godine 1974.
Svrha je Instituta promicati i ostvarivati znanstveno proučavanje kako povijesno-kritičkih tako spekulativno-teoloških problema o Presvetoj Bogorodici, Blaženoj Djevici Mariji unutar misterija Krista i Crkve, vodeći pritom osobito računa o prošlosti i sadašnjosti Katoličke crkve i kršćanske vjere u Hrvatskoj. Isto tako, svrha mu je promicati autentično štovanje Blažene Djevice Marije, posebno u našim krajevima. Pritom stalno ima pred očima ekumensku, ali i međureligijsku dimenziju marijanske teologije.
Institut je ustrojbena jedinica Fakulteta sastavljena od Katedre povijesti kršćanske literature i kršćanskoga nauka, Katedre dogmatske teologije, Katedre liturgike i Katedre pastoralne teologije. Aktivnost članova Instituta vezana je prvenstveno uz Hrvatsku sekciju Međunarodnih mariološko-marijanskih kongresa i nacionalne znanstvene simpozije u hrvatskim gradovima koji razmatraju marijanska pitanja s hrvatskoga područja. Radovi se objavljuju u zbornicima.
Institut za crkvenu povijest
Adresa: Vlaška 38, 10 001 Zagreb, p.p. 5
Predstojnik: Prof. dr. sc. Slavko Slišković, Vlaška 38, 10 000 Zagreb, tel: (01) 2117 624
Tajnica i blagajnica: Doc. dr. sc. Ana Biočić, Vlaška 38, 10 000 Zagreb, tel: (01) 2117 624
Časopis: Croatica christiana periodica
Glavni urednik: Prof. dr. sc. Slavko Slišković, Vlaška 38, 10 000 Zagreb, tel: (01) 2117 624
Uredničko vijeće: Milko Brković (Zadar), Lovorka Čoralić (Zagreb), Zvonko Džankić (Zagreb), Ana Biočić (Zagreb), Slavko Slišković (Zagreb).
Stručno uredništvo: Andre Tuillier (Pariz), Anđelko Badurina (Zagreb), Jacques-Olivier Boudon (Universite Paris IV – Sorbonne), Dinko Šokčević (Pecs, Mađarska), Horst Ulrich (Univ. Munchen), Olivier Chaline (Sorbonne, Pariz).Međunarodno stručno uredništvo: Andre Tuillier (Pariz), Jacques-Olivier Boudon (Universite Paris IV – Sorbonne), Dinko Šokčević (Pecs, Mađarska), Horst Ulrich (Univ. Munchen), Olivier Chaline (Sorbonne, Pariz)
Elektroničko izdanje: http://hrcak.srce.hr/ccp
Izlazi dva puta u godini od 1977.
Recenzije: vanjski recenzenti, pretežito tuzemna, dvostruka, samo znanstveni i stručni radovi, dvostruko slijepa
Područja pokrivanja: Humanističke znanosti; Povijest
Izdavanje časopisa sufinancira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske
Prema važećem Pravilniku o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja CCP je kategoriziran kao a1.
ISSN 1848-9982 (Online)
ISSN 0350-7823 (Tisak)
UDK: 949:75(05)
Radovi objavljeni u časopisu Croatica christiana periodica referiraju se u ovim publikacijama i bazama: Hrvatska nacionalna bibliografija: Niz C – serijske publikacije, Scriptores OP mediiaevi, Orientalia christiana periodica (Rim), Archivum historiae pontificiae (Universitas Pontificia Gregoriana, Rim), Revue d’histoire ecclésiastique (Universite de Louvain, Belgija); Index to the Study of Religions Online: A cross-searchable database and bibliography of journal articles (Leiden, Nizozemska); INIST – Institut de l’Information Scientifi que et Technique (Vandoeuvre-les-Nancy, Francuska); Istituto per le Ricerche di Storia sociale e religiosa (Vicenza, Italija); Bosna franciscana (Sarajevo, BiH); EBSCOHost (Central and Eastarn European Academic Source); SCOPUS (NL). European Reference Indeks for the Humanities (ERIH); Religious and Theological Abstracts (Myerstawn, USA).
Na poticaj profesorâ Fakulteta, uslijed uočena nedostatka istraživanja povijesti Katoličke crkve u hrvatskomu narodu, osnovan je 1975. godine Institut za crkvenu povijest sa zadatkom – kako ga formulira njegov tadašnji Statut (god. 1975., čl. 2, 1) – (1) organizacije i unaprjeđivanja znanstvenoga i istraživačkoga rada s područja opće, a napose nacionalne religijske crkvene povijesti, kršćanske arheologije i povijesti crkvene umjetnosti te njihovih pomoćnih, specijalnih i srodnih disciplina (znanosti), (2) nadopune i produbljivanja nastave iz crkvene i religijske povijesti te njihovih pomoćnih i srodnih znanosti, (3) popularizacije znanstvenih dostignuća iz područja religijske i crkvene povijesti.
Institut organizira specijalna predavanja Poslijediplomskoga sveučilišnoga studija licencijata i doktorata iz pomoćnih povijesnih znanosti, starokršćanske arheologije i povijesti sakralne umjetnosti, a u suradnji s izdavačkom kućom Kršćanska sadašnjost iz Zagreba izdaje časopis za crkvenu povijest Croatica christiana periodica. Uz Institut je vezan i Hrvatski nacionalni odbor za komparativnu povijest kršćanstva koji je član Međunarodnoga odbora za komparativnu povijest kršćanstva (CIHEC).
CROATICA CHRISTIANA PERIODICA (CCP)
CCP je časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pokrenulo ga je 1977. godine nekoliko entuzijasta (A. Ivandija, M. Biškup, B. Duda, T. J. Šagi-Bunić, F. Šanjek i J. Turčinović) s nakanom da potaknu istraživanja hrvatske crkvene povijesti i religiozne kulture te objavljuju građu i historiografske radove u cilju sustavne i znanstveno utemeljene povijesti Crkve u Hrvata. Od tada časopis izlazi kontinuirano dva puta godišnje. Izdavanje časopisa sufinancira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
CCP, koji uređuje Institut za crkvenu povijest, a izdaje Kršćanska sadašnjost iz Zagreba, objavljuje radove s područja humanističkih znanosti, a iz crkvene povijesti na hrvatskom, ali i drugim inozemnim jezicima. Valja napomenuti kako ne postoje ograničenja u smislu povijesnih razdoblja objavljenih radova. Časopis je podijeljen u više tematskih cjelina čiju okosnicu čine ustaljene rubrike Rasprave i prilozi te Prikazi i recenzije, a ponekada Kronika ili In memoriam.
Biblijski institut
Adresa: Vlaška 38, 10 001 Zagreb, p.p. 5
Predstojnik: Doc. dr. sc. Taras Barščevski
Tajnik: Prof. dr. sc. Mario Cifrak, OFM
Časopis: Biblija danas
Glavni urednik: Prof. dr. sc. Mario Cifrak, OFM
Kao odgovor na poticaje Svjetske katoličke federacije za biblijski pastoral u smjeru provedbe preporukâ Drugoga vatikanskoga koncila, a u suradnji s Biskupskom konferencijom (ex)Jugoslavije koja je članica Federacije od godine 1970., na Fakultetu je 1978. godine osnovan Institut za biblijski pastoral kako bi djelovao u službi međubiskupijskoga biblijskoga pastorala, s jednom od glavnih zadaća organiziranja susretâ i simpozijâ bibličara. Po osnutku Hrvatskoga katoličkoga biblijskoga djela (2001.) sa zadaćom biblijskoga apostolata i pastorala na području Hrvatske biskupske konferencije, Institut za biblijski pastoral preoblikuje se u Biblijski institut pri Katoličkomu bogoslovnomu fakultetu u Zagrebu (2002.) kao njegov znanstveno-istraživački institut.
Biblijski se institut brine o prevođenju Biblije i sekundarne literature s područja biblijske znanosti i biblijske tradicije u Hrvata. U pravilu svake dvije godine organizira simpozij bibličara s određenom temom, a radovi sa simpozija obično se objavljuju u Bogoslovskoj smotri. Od 2006. godine Hrvatsko katoličko biblijsko djelo i Biblijski institut zajedno izdaju časopis Biblija danas, pokrenut 1996. godine.
Institut za ekumensku teologiju i dijalog “Juraj Križanić”
Adresa: Vlaška 38, 10 000 Zagreb, p.p. 5, tel.: (01) 45 00 525
Predstojnik: Prof. dr. sc. Juro Zečević Božić, OCD
Institut za ekumensku teologiju i dijalog osnovan je 1986. godine zalaganjem profesorâ Fakulteta. Godine 1997. Institut dobiva ime Institut za ekumensku teologiju i dijalog “Juraj Križanić”. Institut je znanstveno-istraživačka i nastavna ustanova Fakulteta čija je glavna svrha poticanje, organiziranje i provedba znanstvenoga istraživanja s područja ekumenske teologije te s područja dijaloga sa suvremenim svijetom. Svoju djelatnost Institut provodi u sedam odjela:
Odjel za ekumensku teologiju
Pročelnik: Prof. dr. sc. Juro Zečević Božić, OCD
Odjel je znanstveno-istraživačka, informativna i nastavna ustanova u okviru Instituta čija je glavna svrha istraživanje, izrada i objavljivanje znanstvenih i stručnih ekumenskih sadržaja na hrvatskomu jeziku i na stranim jezicima, a posebna se pažnja posvećuje domaćim ekumenskim sadržajima.
Odjel za kršćanski Istok
Pročelnik: Dr. sc. Zvonimir Kurečić
Odjelu je glavna svrha poticanje, organiziranje i provedba znanstvenoga istraživanja i nastave s područja kršćanskoga Istoka osobito s obzirom na naše krajeve.
Odjel za kršćanski Zapad
Pročelnik:
Odjelu je glavna svrha poticanje, organiziranje i provedba znanstvenoga istraživanja i nastave s područja kršćanskoga Zapada osobito s obzirom na naše krajeve. Sjedište je Odjela u prostorijama Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Đakovu.
Odjel za dijalog s nekršćanima
Pročelnik: Prof. dr. sc. Hrvoje Lasić, OP
Odjelu je glavna svrha poticanje, organiziranje i provedba znanstvenoga istraživanja i nastave s područja dijaloga s nekršćanima osobito s obzirom na naše krajeve. Sjedište je Odjela u prostorijama Filozofskoga fakulteta Družbe Isusove.
Odjel za dijalog sa suvremenim svijetom
Pročelnik: Prof. dr. sc. Anto Mišić, DI
Odjelu je glavna svrha poticanje, organiziranje i provedba znanstvenoga istraživanja i nastave na području dijaloga sa suvremenim svijetom. Sjedište je Odjela u prostori jama Filozofskoga fakulteta Družbe Isusove.
Odjel za hrvatski glagolizam
Pročelnik: Prof. dr. sc. Petar Bašić, TOR
Odjelu je glavna svrha poticanje, organiziranje i provedba znanstvenoga istraživanja i nastave na području staroslavenske i starohrvatske biblijsko-liturgijske baštine osobito s obzirom na međukulturne i međukonfesionalne odnose u našim krajevima.
Odjel za hrvatsku sakralnu bibliografiju
Pročelnik: Prof. dr. sc. Petar Bašić, TOR
Odjelu je glavna svrha istraživanje, izrada i objavljivanje znanstvene i stručne hrvatske sakralne bibliografije knjiga, brošura, muzikalija, rasprava, izvora, članaka, vijesti, razgovora pisanih na hrvatskomu jeziku i na stranim jezicima. Posebna pozornost posvećuje se temama ekumenizma i dijaloga. Rezultate svojih istraživanja i svoga rada općenito Institut objavljuje u nizu Djela Instituta za ekumensku teologiju i dijalog “Juraj Križanić” Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.