“Ja sam trs, vi loze” (Iv 15, 5)
U zajedništvu preko 15 000 vjernika, prvoga je dana 13. Susreta hrvatske katoličke mladeži (SHKM), koji se ove godine održao 2. i 3. svibnja u Požeškoj biskupiji, služeno središnje euharistijsko slavlje na glavnom požeškom trgu sv. Trojstva. Uz sudjelovanje tridesetak biskupa iz Hrvatske i inozemstva, preko tri stotine svećenika, mnoštva redovnika, redovnica i nepregledne rijeke mladih hodočasnika susret se odvijao pod geslom “Ja sam trs, vi loze.” (Iv 15, 5), uz izravni prijenos euharistijskog slavlja na HRT-u. Tom je prigodom po prvi puta izvedena nova “Misa za soliste, zbor i simfonijski orkestar u čast sv. Carla Acutisa”, koju je skladao nastavnik Instituta za crkvenu glazbu KBF-a, na poticaj organizatora. U izvedbi, kojom je ravnao prof. Prajz, sudjelovao je udruženi zbor mladih sastavljen od Mješovitog zbora Glazbene škole Požega i zborova mladih grada Požege i okolice (zborovođa je prof. Branka Horvat) te simfonijski orkestar sastavljen od mladih požeških glazbenika i gostiju. Na misi su, kao i na molitvenom programu koji je prethodio spomenutom slavlju, izvođene i profesorove obrade skladbi za zbor i orkestar, a koje su među ostalim skladali bivši nastavnici Instituta za crkvenu glazbu (npr. A. Vidaković, M. Lešćan, A. Klobučar), potom skladbe F. Schuberta, M. Frisine, A. Kopunovića Legetina, F. Lučića, o. A. Canjuge te pučki napjevi iz požeške biskupije. U glazbeno oblikovanje cjelokupnog događaja bili su uključeni i studenti II. godine ICG-a (Gracijela Slukić, Petra Pleš, Stjepan Vugdelija) koji su u sklopu nastave harmonije obradili i priredili za mješoviti zbor službenu himnu susreta “Ja sam trs, vi ste loze” (autora svećenika M. Brkića i M. Pavelića) koja je također izvedena na koncu slavlja. Snimka televizijskog prijenosa nalazi se na poveznici:
https://youtu.be/fJcLQ31c5OY?is=W4s170EOhXD70D6Y
U prilogu je Red slavlja (liturgijski vodič), kao i nekoliko fotografija.




