Tradicionalni XLI. Međunarodni teološki simpozij profesora filozofije i teologije u organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održan je u Topuskom od 18. do 20. travnja 2017. godine na kojem je sudjelovalo sedamdesetak sudionika s teoloških učilišta iz Zagreba, Rijeke, Splita, Đakova, Zadra i Sarajeva. Susret je započeo u utorak navečer, 18. travnja, sastancima i sjednicama teoloških udruženja i društava

Na ovogodišnjem skupu predavanja su organizirana u suradnji s Katedrom filozofije, Katedrom Svetoga pisma Staroga zavjeta, Katedrom Svetoga pisma Novoga zavjeta, Katedrom fundamentalne teologije, Katedrom povijesti kršćanske literature i kršćanskog nauka, Katedrom dogmatske teologije i Katedrom moralne teologije. Nakon pozdrava i otvaranja Simpozija slijedila su predavanja: dr. sc. Ivan Dodlek, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Umjetnost u rascjepu između poplave progresa i arke opstanka; dr. sc. Anđelo Maly, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Boriti se ili trčati za vjeru. Sportski jezik kao starozavjetna biblijska metafora; dr. sc. s. Silvana Fužinato, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Poslanice Galaćanima i Rimljanima. Aktualnosti egzegetsko-teološkog istraživanja; dr. sc. Branko Murić, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Neki izazovi za suvremenu teologiju objave.

Poslijepodnevni program drugog dana Simpozija bio je organiziran uz zajednički izlet putevima Sisačke biskupije. Treći dan Simpozija nastavilo se s predavanjima: doc. dr. sc. Drago Tukara, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Katekumenat u prvoj Crkvi kao škola permanentnog odgoja do kršćanske zrelosti; doc. dr. sc. s. Marija Pehar, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Dogmatski sadržaji nekih suvremenih slikovnih prikaza Presvetoga Trojstva; dr. sc. Martina s. Ana Begić, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Odgovorno roditeljstvo i upitan odgoj djece prema Amoris Laetitia. Nakon svih predavanja bile su kratke rasprave dok je zadnji dan nakon posljednjeg predavanja uslijedila plenarna rasprava.