Tijekom dvanaest dana raznih kulturnih, vjerskih, glazbenih i duhovnih događanja župa Uzvišenja Svetoga Križa u Kravarskom intenzivnije živi sa svojim mučenikom, domaćim sinom, svećenikom Stjepanom Povoljnjakom moleći za što skoriji postupak njegove beatifikacije. Također, suobličeni Kristovoj patnji križa čije uzvišenje slave kao patrona župe, dane mučeništva i življenja izvan svojih domova već nekoliko mjeseci žive stanovnici ovog potresom pogođenoga područja.

Župna crkva Uzvišenja Svetoga Križa u Kravarskom postala je svojevrsnim simbolom razornoga petrinjskoga potresa. Potresni prizor zvonika koji se urušio u samu crkvu, uništivši sve što je jednoj župnoj zajednici potrebno za dostojanstveno slavlje euharistije, nije slomio duh i srca ovih vjernika koji Boga slave u prostorijama mjesnog dječjeg vrtića.

U želji i nadi da ova zajednica što skorije izgradi jezgru svoje župe i sela, molitvom i pjesmom doprinijela je Schola cantorum studenata Instituta za crkvenu glazbu Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Svečanom pjevanom euharistijom i humanitarnim koncertom za izgradnju župne crkve završeni su dani proslave u čast domaćega sina, mučenika, svećenika Stjepana Povoljnjaka. Euharistijsko slavlje predvodio je župnik, domaćin vlč. Siniša Blatarić koji je istaknuo radost zajednice, ali i osobnu ushićenost, te zadovoljstvo zbog dolaska mladih glazbenika u ovu, potresom pogođenu zajednicu.

Koncert je bio protkan melodijama svete baštine Katoličke Crkve, gregorijanskim napjevima u čast Kraljice svibnja: Sub tuum praesidium, Tota pulchra es Maria, Salve Regina, Ave Maria virgo serena, Gaude virgo quae de caeli, Omni die dic Mariae, O virgo pulcherima, Ave Maria, Concordi laetitia, Veni de Libano, Ave Maris Stella, Magnificat. Orguljaške točke Litaniae Lauretanae, improvizacija na temu Marijo svibnja kraljice, improvizacija na temu O Sanctissima izveo je doc. art. Milan Hibšer.

Na koncertu su se predstavili mladi glazbenici i solisti: Antonija Jurinec, sopran, te Bonifacije Antonio Franjo, tenor, skladbama Ave Maria Mate Lešćana, te Ave Maria W. A. Mozarta. Koncert je završen prekrasnim marijanskim himnom Salve Mater misericordiae.

Ljepoti izvedbe doprinijeli su studenti: s. Anđela Crnjac, Amalija Čehulić, Amanda Ćurić, Veronika Jelica, Antonia Jurinec, Mihaela Lasić, Lucija Pahljina, s. Matea Šipić, Samanta Totović, Neven Boltek, Ivon Fabijanec, fr. Bonifacije Antonio Franjo, vlč. Ivan Marčić, Kristijan Martinec, Bruno Radešić, Tomislav Torbar.

Scholom cantorum ravnala je prof. dr. sc. Katarina Koprek, predstojnica Instituta za crkvenu glazbu, suorganizatorica ovog prekrasnoga i hvalevrijednoga susreta.

Oduševljenost i obnovljen duh župne zajednice u Kravarskom rezultat je rada i zalaganja studenata i profesora u promociji svete glazbe – pjevanoj molitvi.

Ivon Fabijanec

Zahvalnica