U petak 26. studenoga s početkom u 9.30 sati na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u dvorani I održat će se Međunarodna dvojezična znanstvena konferencija Teologija, znanost i obrazovanje / Theology, science, and education. Znanstveni skup organizira Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a izlagat će povjesničari iz Hrvatske, Italije, Rumunjske i Slovenije.

Intencija je ove međunarodne dvojezične konferencije prvotno predstaviti rezultate istraživanja provedenog na međunarodnom projektu fondacije John Templeton Religion and Science – Priests as university Professors and Rectors voditeljice doc. dr. sc. Ane Biočić, te ih potom komparirati sa sličnim istraživanjima provedenim na području istočne, južne i centralne Europe. Projektno istraživanje se baziralo na razumijevanju teologije kao znanosti te utjecaju društveno-političkih okolnosti na položaj teologije na državnom sveučilištu na primjeru djelovanja šesnaestorice rektora svećenika koji su ujedno bili profesori (Katoličkoga) Bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na konferenciji će se nadalje razmatrati osnutak Katoličkoga sveučilišta u Milanu, potom povijest i djelovanje teoloških fakulteta na državnim sveučilištima u Rumunjskoj, te njihova ovisnost o društveno-političkim okolnostima, odnos komunističke vlasti prema Teološkom fakultetu u Ljubljani u prvom poslijeratnom periodu i analizirat će se sukobi studentskih struja na Sveučilištu u Zagrebu početkom 20. stoljeća, s naglaskom na analizu konflikta između tzv. naprednjačke i pravaške grupe s katoličkom strujom među studentima.

Moguće je sudjelovati online preko platforme Microsoft Teams uz prethodnu najavu na mail: ana.biocic@kbf.unizg.hr