Od 28. do 31. kolovoza 2019. god., u godini kada Europsko društvo za katoličku teologiju (EDKT) obilježava 30. godišnjicu svoga djelovanja, u Bratislavi (Slovačka) održan je godišnji Međunarodni kongres EDKT-a, pod nazivom „Nada. Na čemu se temelji naša nada?“.

Na Kongresu je iz Republike Hrvatske aktivno sudjelovalo nekoliko nastavnika Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ujedno članova Hrvatske sekcije (HS) EDKT-a: prof. dr. sc. Tonči Matulić, predsjednik, prof. dr. sc. Ružica Razum, potpredsjednica, prof. dr. sc. Ana s. Thea Filipović, izv. prof. dr. sc. Nenad Malović i dr. sc. Ante Bekavac. Osim njih, iz Hrvatske su još sudjelovale dr. sc. Jadranka s. Rebeka Anić, doc. dr. sc. Katica Knezović i dr. sc. Jasna s. Krista Mijatović.

Trećeg dana Kongresa, u petak 30. kolovoza 2019., u sklopu rada paralelnih sekcija, prof. dr. sc. Ana s. Thea Filipović održala je izlaganje pod nazivom Can the Churches in Eastern Europe still be Generators of Hope?, prof. dr. sc. Ružica Razum svoje je izlaganje naslovila Upbringing for Christian Hope dok je izv. prof. dr. sc. Nenad Malović izlagao na temu Hope in the Age of Life Insurance. Prof. dr. sc. Tonči Matulić predsjedao je radu jedne od sekcija.

Kongres je bio prilika da se europski katolički teolozi susretnu, razmjene iskustva, ideje i mišljenja te ponude načine odgovornijeg i zauzetijeg življenja kršćanske nade u današnjem svijetu.