,

Održano predavanje u sklopu projekta Filozofija i religija – suvremene perspektive kao dio istraživačko-diseminacijskog inkubatora

Dr. Boris Gunjević  (University of Cambridge, Westfield House of Theological Studies, Von Hügel Institute, St. Edmund’s College) održao je predavanje u srijedu, 11. travnja 2018. god. u 12.15 sati u dvorani I. (014) Fakulteta u sklopu projekta Filozofija i religija – suvremene perspektive kao dio istraživačko-diseminacijskog inkubatora u organizaciji Katedre filozofije Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod naslovom „Od terora sigurnosti do sigurnosti transhumanizma“. U svom predavanju dr. Gunjević najprije je analizirao složeni odnos između pojmova sigurnosti i transhumanizma. U nakani da ponudi konstruktivnu kritiku oba pojma, najprije je predstavio genealoško i arheološko istraživanje pojmova sigurnosti i nadzora, djelomično slijedeći radove Michel Foucaulta i Gilles Deleuzea. U sljedećem koraku objasnio je dispozitive discipline i sigurnosti, a potom predstavio alternativnu genealogiju pojma sigurnosti te izložio refleksiju o transhumanizmu. Na kraju je ponudio skicu za jedno teopoetičko razumijevanje alternativnog transhumanizma kao specifične sinteze teorije, prakse i poesisa, kao forme diskursa i forme života bez impostirane sigurnosti koja želi vladati nad životom. Predavanju je nazočilo šezdesetak studenata te sedam profesora.