Pristup vjernika laika teologiji jedan je od plodova obnove Crkve zacrtane Drugim vatikanskim koncilom (1962. – 1965.).
Mnogi vjernici laici koji se žele baviti teološkim promišljanjem, raditi u školi kao vjeroučitelji ili na drugim područjima crkvenog ili društvenog života, upisuju znanstveni studij teologije. Još su brojniji vjernici laici koji, ostajući u već stečenim zvanjima i zanimanjima, žele produbiti, motivirati i bolje razumjeti svoju vjeru te svoj crkveni i društveni angažman osnažiti teološkom formacijom. Stoga je program cjeloživotnog obrazovanja Teološka kultura namijenjen vjernicima laicima koji žele ozbiljan i sustavan, ali ne akademski susret s teologijom. Namijenjen je i redovnicima i redovnicama koji žele steći sustavnu teološku naobrazbu, kao i svima ostalima koji u dobroj volji žele izbližega upoznati bitne odrednice kršćanske vjere i kulture.
Dovoljno je podsjetiti se onoga što ističe Zakonik kanonskoga prava: „Laici, da bi bili u stanju živjeti po kršćanskom nauku i da bi ga i sami mogli naviještati i braniti, ako je potrebno, te da bi mogli imati svoj udio u vršenju apostolata, imaju obvezu i pravo da nauče taj nauk, svatko prema svojim sposobnostima i svojem položaju“ (Zakonik kanonskoga prava, proglašen vlašću pape Ivana Pavla II., s izvorima, Zagreb, 1996. kan. 229, § 1.).
Sveti Ivan Pavao II. u apostolskoj pobudnici Christifideles laici ističe da „obrazovanje vjernika laika treba staviti među prve zadatke u biskupiji i da se uklopi u programe pastoralnog djelovanja tako da sve snage zajednice (svećenici, laici i redovnici) rade u tom cilju“ (IVAN PAVAO II., Christifideles laici – Vjernici laici. Apostolska pobudnica o pozivu i poslanju laika u Crkvi i u svijetu [30. XII. 1988.], Zagreb, 1997., br. 57.).
Imajući to u vidu, potrebno je da mjesna Crkva, osim sveučilišnih programa koje upisuju oni koji žele steći akademsku teološku naobrazbu, ponudi također različite programe i modele teološke formacije onim vjernicima laicima koji žele steći temeljnu teološku formaciju s ciljem boljeg razumijevanja vlastite vjere, kvalitetnijeg navještaja vjere te autentičnijeg vršenja apostolata. Program Teološka kultura osmišljen je da bude teološkim putokazom svima onima koji su zainteresirani tražiti dublje i cjelovitije odgovore na pitanja o istini, životnom smislu, značenju kršćanske vjere i Crkve za suvremeno društvo i kulturu. Osobito će pomoći pastoralnim suradnicima u pronalaženju odgovora na specifična pitanja s kojima se susreću u crkvenoj praksi. Program nudi orijentire za snalaženje u baštini kršćanske vjere i mudrosti te motivaciju za djelovanje u duhu kršćanske vjere.
Program Teološka kultura nudi priliku za formativni hod usmjeren rastu u svjesnijem življenju vjere i kompetentnijem vršenju različitih poslanja povezanih s navještajem, liturgijom, ili pak caritasom. Nudi se također poticaj na promišljanje i traženje Boga onima koji postavljaju pitanja o smislu života i o vjeri.
Model vjernika koji danas zahtijevaju Crkva i društvo jest, naime, model odraslog i zrelog vjernika, koji svoju vjeru živi odgovorno u odnosu na kulturu, društvo, Crkvu i mlađe generacije. Temeljna teološka naobrazba pruža laicima mogućnost rasta i napredovanja u toj kršćanskoj zrelosti i mudrosti.